Балетната школа в Разград не би имала тези успехи, ако бях сама, много са важни последователите, каза създателят й и ръководител Мария Керчева по повод участието на школата в XVIII Международен танцов конкурс "България танцува – Димитровград!" 2024г.
В конкурсната изява участие са взели 28 балерини от Балетната школа към Народно читалище "Развитие 1869" - Разград, с 11 танца в три различни жанра.
Баку постави световен рекорд на Гинес с най-големия развят национален флаг в света. Световните рекорди на Гинес обявиха националния флаг, издигнат на Площада на националния флаг в крайбрежния парк на Баку, за рекордьор с размери 36 метра на 72 метра. Теглото на знамето, което се вее на брега на Каспийско море, е над 500 килограма.
Рекордът е зачетен в началото на ноември тази година, броени дни преди Баку да посрещне участниците в конференцията за климата на ООН СОР29. Това уточниха представители на отдела „Булевард Баку“ към правителството на Азербайджан на щанда на парка на СОР29.
Националното знаме, което се вее на крайбрежния булевард в Баку, и преди е вписвано като световен рекордьор на Гинес с най-високия пилон на национален флаг. През 2017 г. площадът, на който е монтиран пилонът с височина 162 метра и на който се издига, и сградата на Музея на нацио
Британският рок певец Род Стюарт ще свири в сегмента „Легенди“ на фестивала „Гластънбъри“ през 2025 година, предаде Ройтерс. Това е първият потвърден изпълнител, който ще участва във форума догодина.
„Горд съм, готов съм и повече от способен съм да доставя удоволствие и да развълнувам приятелите си на фестивала „Гластънбъри“ през юни“, каза Стюарт в разпространено изявление.
Стюарт има планирани дати за европейски и северноамерикански концерти през следващата година, но по-рано този месец съобщи, че планира да спре да прави „мащабни световни турнета“.
„Но нямам желание да се пенсионирам. Обичам това, което правя. В добра форма съм. Мога да пробягам 100 метра за 18 секунди“, пише Стюарт в публикация в Инстаграм.
Фестивалът е основан от фермера Майкъл Ийвис и покойната му съпруга през
Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.
Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.
The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.
През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest. На 13 се
Седемдесет изложители са заявили участие в ХХХII Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили, което ще се проведе на 11, 12 и 13 октомври в Националния музей „Земята и хората“, съобщиха организаторите.
Това са фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири. Ще се проведат конкурси за най-добър образец от страната и света, най-добро изделие от минерал, отбелязват още от екипа.
Те посочват, че специално за децата – на 12 и 13 октомври, ще бъде организирана „Треска за злато”.
Ще се правят демонстрации за промиване на злато от речен пясък. Децата ще се изненадат, като видят под лупа изключително пъстрата мозайка от разноцветни минерали, съдържащи се в речните пясъци. Заниманията са подходящи за деца над 6-годишна възраст, уточняват от НМ „Земя
Камерен оркестър „Дианополис” от Ямбол ще представи тазгодишния си коледен концерт на 15 декември в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен” в града, съобщиха на официалната си страница от формацията. Гост-диригент този път е маестро Иван Стоянов от Габровския камерен оркестър.
В програмата ще прозвучат творби на Вивалди, Торели, Локатели, Манфредини и любими коледни песни, допълват от „Дианополис”. Солисти на концерта са оперната певица Цветомира Гицова и цигуларят Божидар Рахнев.
Маестро Иван Стоянов е дългогодишен диригент на Габровския камерен оркестър. Автор е на камерна и театрална музика, на аранжименти за камерен, симфоничен и духов оркестър. Концертирал е в Германия, Франция, Италия, Испания, Швейцария и много други европейски държави. Редовен гост-диригент е на камерния ансамбъл „Соф
Школата е отличена с множество награди за участието си - две първи награди, пет втори, една трета, награда за оригиналност, специална награда.
Отличени са също с „Гран При“ от Министерството на образованието и науката за цялостен принос и високи постижения.
Всяко събитие от живота на Господ Иисус Христос е празник за вярващите през всички времена.
Празнуваме раждането, сретението (посрещане), кръщението, преображението, възкресението, дори обрязването Му (но не заради самото действие, а защото според еврейския обичай на този ден, осмия от раждането, при обрязването се дава и име на детето).
А ние помним думите на свети апостол Петър, казани пред юдейските първенци: "Под небето няма друго име, на човеци дадено, чрез което трябва да се спасим" (Деяния 4:12).
Сред всички тези знаменити дни най-почитани са Възкресението и Рождеството.
Днес честваме явяването в човешка плът на Спасителя на света, но за вярващите по-голям празник е Възкресението, защото е върховата точка на спасението на цялото човечество.
За раждането на Иисус разказват двама евангелисти - Матей и Лука. Без големи подр
Пианистката Надежда Йоцова ще представи за първи път пред врачанска публика на 7 ноември концерта за пиано и оркестър, озаглавен The Spirit Of Jazz, дело на нейния баща Христо Йоцов.
Създаден през 2012 г. той няколко пъти е представян пред публика, разказа младата музикантка.
Тя ще е солист в концерта със Симфониета-Враца в програмата, в които са включени още две произведения: ,вертюра към опeрата „Кандид“ от Ленард Бърнстейн и сюита из операта „Порги и Бес“ от Джордж Гершуин.
„Концертът The Spirit Of Jazz е много интересен, модерен микс от джаз и класика, без да се цитират буквално джазови модели, без да има импровизации, но е написан така, че да звучи свободно, да има интеракция между пианото и оркестъра, както може да се чуе в един биг бенд. В него има и много хубави латино ритми“, разказа Йоцова.
„Баща ми се
Кураторът Любен Домозетски подрежда изложба, посветена на отраженията на европейските художествени течения върху българското следосвобожденско изкуство.
Експозицията е озаглавена „Европа в България“ и ще бъде в Софийската градска художествена галерия от 17 октомври до 16 февруари 2025 г., съобщават организаторите.
„Диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и силно преплетена мрежа от връзки между личности, събития, художествени центрове, тенденции, произведения, явления“, разказват от екипа.
Експозицията включва творби на едни от най-значимите автори в българското изкуство: Никола Петров, Никола Танев, Гошка Дацов, Борис Георгиев, Иван Милев, Николай Райнов, Иван Лазаров, Кирил Цонев, Иван Ненов, Сирак Скитник и др. В изложбата са представени произведени
Унгарската танцова традиция на чардаша беше вписана в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството, предаде унгарската новинарска агенция МТИ.
Решението беше взето по време на заседание на междуправителствения Комитет за опазване на нематериалното културно наследство в столицата на Парагвай Асунсион.
Музеят на открито „Сентендре“, унгарският координатор в споразумението по запазването на нематериалното културно наследство, посочи в изявление, че в оценката си комитетът е подчертал ролята на танца за общностите.
В изявлението се казва, че чардашът е представен в различни версии във всички унгарски общности и остава важна част от унгарските празници. Той е предаван на бъдещите поколения от професионални танцьори и аматьори, в училища и летни лагери, както и чрез съвременните медии.
Певицата Сабрина Карпентър отново оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Short n’ Sweet, съобщи сайтът на изданието.
Така изпълнителката на летния хит Espresso отбелязва четвърта поредна седмица на върха на класацията.
За последната седмица Short n’ Sweet печели 100 000 еквивалентни албумни единици.
Музикалната продукция на Карпентър дебютира на първо място в класацията на 7 септември и прекарва първите си три седмици на първо място.
Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан е на второ място за четвърта поредна седмица с отчетени 63 000 еквивалентни албумни единици.
Трета позиция зае рапърът Фючър с микстейпа Pluto с 55 000 продадени еквивалентни албумни единици.
Албумът One Thing at a Time на кънтри певеца Морган Уолън се изкачи от пето на четвърто място с 50 000 еквивалентни албумни едини
„За мен това е най-голямата ни награда“, посочи Керчева. Тя е получила Диплом за 50 години творческа дейност на разградската Балетна школа – една от най-дълголетните в страната, която преподава класически балет в духа на традициите на българския балет и обучава 100 балерини годишно в класически, съвременни и характерни танци.
„Моят успех е успехът на децата, на родителите, на колегите и това е голямата ми радост. Ръководителите Виолета Желязкова и Милена Миленова са много добри. Благодаря на труда, на любовта на децата и за голямата упоритост, с която идват. Отправям благодарности и към родителите, които са съпричастни винаги с нас и на ръководството на читалището“, каза Керчева.
Тя благодари специално на една от ръководителките в школата – Виолета Желязкова за нейната всеотдайност и хореографиите, на които учи балерините.
„Радвам се, че спокойно ще оставя тази школа в много добри ръце, на моите момичета Виолета Желязкова и Милена Миленова“, посочи създателят на школата.
Мария Керчева добави, че балетната школа е второто й семейство. Обясни, че 50 години не е сменяла работното си място. Разказа, че любовта й към балета се заражда, още когато е ученичка в трети клас.
По думите й успехите си отдава на първо място на факта, че е случила на такъв добър преподавател като Ангелина Арабова и на любовта си към балета.
„Балетът не дава само двигател на културата, важно е да си много трудолюбив. Децата от школата са много организирани, съвместяват с училище и са ангажирани в това, което правят, а ние от своя страна ги правим истински хора. Всичките ни деца са отличници, защото умеят да си организират времето, знаят какво искат, доказват се, а от това по-хубаво няма“, допълни Мария Керчева.